1 Milyon Dolara Vatandaşlık Ankaralıları Da Heyecanlandırdı

1 Milyon Dolara Vatandaşlık Ankaralıları Da Heyecanlandırdı

Türkiye'de yatırım yapan yabancıların Türk vatandaşı olmasının önü açıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Karar Ankara inşaat sektörü temsilcilerini de heyecanlandırdı. İşte Ankara'nın önemli inşaat sektörü aktörlerinin yabancı yatırımcılara verilecek Türk vatandaşlığıyla ilgili görüşleri:

 

İNŞAAT SEKTÖRÜNE YENİ KAN GELECEK

ONURSAL GAYRİMENKUL GELİŞTİRME AŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ONUR ÖNGÜN:

Son birkaç yıldan bu yana Ortadoğu coğrafyasında ciddi sıkıntılar var. Hem halk hem de yatırımcı ülkelerinde mutsuz, huzursuz…  İç karışıklık sermaye sahiplerini tedirgin ediyor. Böyle bir ortamda parasını değerlendirmek isteyen Arap yatırımcı güvenli liman olarak Türkiye'yi seçiyor, yatırımlarını da ülkemizde değerlendirmeyi tercih ediyor. Vatandaş olamamaları ise kendileri için bir handikap. Ortadoğulu yatırımcının yapacağı 1 milyon dolar ve üzeri değerdeki gayrimenkul yatırımlarının Türk vatandaşlığının cazibesi ile birleşmesi inşaat sektörüne de yeni kan getirebilir.

 

YABANCILAR 2 KERE KAZANACAK

UZALTAŞ AŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÜNAL PALA:

Ülkemizde birbiri ardına yeni nesil ofisler, plazalar ve rezidanslar çoğalıyor. Türkiye'deki bu büyük gelişimin cazibesi elbette yabancı yatırımcıyı da etkiliyor. Türkiye'de şubeleşme hamleleri yapan yabancı yatırımcı, aynı zamanda Türk vatandaşı olma avantajıyla yatırımını daha rahat yapar. Bu yatırımlar aynı zamanda oldukça da karlı. Yatırımını Türkiye'ye yapan yatırımcı 2 kere kazanacak. Hem Türk vatandaşı olmanın avantajlarından yararlanacak, hem de oldukça karlı çıkacakları yatırımlara imza atacaklar. Özellikle ticareti çok iyi bilen, ülkemizi de yakından takip eden Arap coğrafyasının bu karara büyük ilgi göstereceğini düşünüyorum.

 

YABANCILAR ROTAYI ANKARA'YA ÇEVİRECEK

BESA GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ EFE BEZCİ:

Yabancı yatırımcılar genelde yatırımlarını İstanbul'a yönlendirirler. Ancak İstanbul'da da yavaş yavaş bir doygunluk olmaya başladığını söylemek mümkün. Yatırımcı artık farklı alanlara açılmak istiyor. Söz konusu karar ile yabancı yatırımcı, ağlarını Türkiye'nin diğer kentlerine doğru genişletebilir. Bu noktada İstanbul'a alternatif gelişen Ankara'nın ön plana çıkacağına inanıyorum. Bürokrasinin merkezi, kamu kurum ve kuruluşlarının ev sahibi olan Ankara, zaten Türkiye'de şubeleşen çok sayıda firmaya ev sahipliği yapıyordu. Karar sonrası bu sayının artacağına, yabancı yatırımcı için hala bakir topraklar olan Ankara'nın yatırımların merkezi olacağına inancım tam.