2020'de 5 Araçtan Biri Kiralık Olacak

2020'de 5 Araçtan Biri Kiralık Olacak

Otomotiv sektöründe son yıllarda en fazla konuşulan konulardan biri kiralık araç sayısının giderek artması. 2016'da toplam araç sayısının yüzde 12'sini oluşturan filo sektörünün önümüzdeki 2-3 yıl çok daha hızlı büyüme trendine girerek payını yüzde 20'ye çıkarması bekleniyor.

Oto filo kiralama sektörünün en hareketli olduğu iller şüphesiz İstanbul, Ankara ve İzmir. İstanbul ticaretin, Ankara bürokrasinin, İzmir ise turizm kanallarını kullanarak sektöre ivme kazandırıyor.

Filo kiralamanın Ankara'daki en önemli temsilcilerinden UZL Filo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, son 5-10 yıldan beri kamu kurum ve kuruluşlarının neredeyse tamamına yakınının araçları satın alma yerine kiralama yoluna gitmesinin, Başkent'te özel sektörün de ilgisini çektiğini, son birkaç yıldan beri şirketlerden beklentilerinin üzerinde talep geldiğini kaydetti.

Oğuz Pala, artan iş yoğunluğunun, özel sektörün araç bakımı ve giderleri ile zaman kaybını giderecek formül arayışlarını da beraberinde getirdiğini anlatarak, şunları söyledi:

"Satın aldıkları aracın amortismanı, kasko, trafik sigortası, yazlık kışlık lastik gibi bir dizi masrafıyla uğraşmak yerine kendilerine prestij de sağlayacak diledikleri aracı uygun fiyatlarla kiralamak, aynı zamanda sermayelerini korumak şirketlerin doğal olarak işine geliyor. UZL Filo olarak bu yıl sektördeki  yüzde 6 büyümenin çok üzerinde rakamlara ulaştık. Bunda Ankara'nın da artık ticaret şehri olması, Anadolu'nun iş merkezi konumuna gelmesinin rolü büyük. Sektör temsilcileri olarak sadece 3 büyük kentte değil, Anadolu genelinde filo payının toplam araç payına oranının 2020'de yüzde 20 olacağını hesaplıyoruz. Yani 3 yıl sonra caddelerdeki 5 araçtan biri kiralık olacak. Tüm yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz."