ABD’de 5, Türkiye’de 1 Mustang alabiliyoruz

ABD’de 5, Türkiye’de 1 Mustang alabiliyoruz

Türkiye’de hızla büyüyen ve toplam otomobil alımındaki payı yüzde 25’lere kadar çıkan filo kiralama sektörü sıfır kilometre araç fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor. En ucuz sıfır kilometre aracın 54 bin TL’den başladığını belirten sektör temsilcileri, bazı araçlarda yurt içi ve dışı fiyatların “Mustang” örneğinde olduğu gibi 5 kata kadar çıkabildiğini ifade ediyor.
Oto filo sektörünün önemli temsilcilerinden Uzaltaş'a bağlı UZL Filo Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, yaptıkları bir araştırmanın, ülkeler arasındaki fiyat farkını açıkça gözler önüne sererken, Türkiye’de fiyatların ne kadar astronomik olduğunu da kanıtladığını kaydetti.
 
       ABD ve Avrupa                Türkiye

Mustang: 25 Bin Dolar

Mustang: 445 Bin TL

Camaro: 24 Bin Dolar

Camaro: 430 Bin TL

BMW M3: 73 Bin Euro

BMW M3: 657 BinTL

Toyota Land Cruiser: 80 Bin Euro

Toyota Land Cruiser: 155 Bin Euro

Audi A6: 40 Bin Euro

Audi A6:  370 Bin TL


Ülkemizde çok seçkin kişilerin kullanabildiği Mustang’i ABD’de öğrencilerin bile satın alabildiğini ifade eden Oğuz Pala, şunları söyledi:
“Oysa yukarıda çıkardığımız tabloda da görüldüğü gibi ülkemizde aynı paraya bir Mustang alınırken, ABD’de 5 araç birden alınabiliyor. Yani durum oldukça vahim. Otomotivde belirlenmiş bir vergi var fakat buna bir sınır getirilmeli. Daha normal düzeye indirilecek vergilerle, filolar daha iyi arabaları uygun maliyetlere alıp, alıcıya daha ucuz fiyatlarla sunabilir. Bu durumda yoğun araç kiralama masrafı olan şirketlerin maliyetleri azalır, konforları ve üretkenlikleri artar. Firmaların üretkenliklerinin artması zaten son aylarda sıkışan ekonominin de rahatlamasına yol açar. Aynı zamanda araç alım satımı ile oluşacak sirkülasyon da piyasada para döngüsünü hızlandırır. Gelişmekte olan bir ülkenin pazar payında daha da büyümek isteyen biz filolar, daha kaliteli ve daha uygun fiyatlarla, alıcıya ekstra fırsatlar sunmak, ekonomiye daha fazla katkı sağlamak istiyoruz.”​