Anneliği kullanmayın !

Anneliği kullanmayın !

Son yıllarda hayatımıza giren sosyal medya fenomenlerinin yeni üyeleri anneleri tarafından fenomen olmuş “tatlı” çocuklar. İnstagramda binlerce hatta milyonlarca takipçisi olan bu çocukları hepimiz tanır hale geldik. Uzmanlar çok küçük yaşlarda her anının kaydedildiği, herkes tarafından tanınan ve ilgi odağı olan çocukların ileride sorunlu bireylere dönüşebileceğini belirtiyor.
Yapılan araştırmalara göre, sosyal medyada abartılı biçimde yer almanın bireyleri bir tür kişilik bozukluğu olan “narsizm”e kadar götürebildiği belirten Helpa Akademi kurucusu, Ebeveyn Koçu Gülşah Sam Orhan şunları söyledi:

“Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medyada bloggerlık moda oldu. Yüzbinlerce takipçisi olan bloggerlar çok sayıda alanda deneyimlerini paylaşarak fikir veriyorlar. Sosyal medyada son günlerin en fazla tartışılan konusu ise blogger anneler. Evin, eşyanın, kıyafetin, nişanlının paylaşımlarına artık çocuklar hatta bebekler dahil edildi. Gidişat öyle hızlı bir hal aldı ki bu resmen meslek kapısına dönüştü. Çocuklar üzerinden reklam yapmak, marka tavsiyesinde bulunmak ve sonucunda para kazanmak şöhret olmanın yolunu açtı. 
Bazı anneler kendilerini, anne baba uzmanı, çocuk gelişim uzmanı olarak belirtmekte. Ürün pazarlayıp, toplantı düzenleyerek ve bu toplantılara çocuklarını dahil ederek onların mahremiyetlerini hiçe saymaktalar. Şu bir gerçek ki internet çok büyük bir mecra, ilerde çocuklar büyüdüklerinde fotoğraf ve videoları sildirmek için mahkemeye başvuracakları olası. 
Türkiye Cumhuriyeti hukuklarına göre, her çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren kişilik haklarına sahiptir. Bu fotoğraflar izinsiz olarak her yerde paylaşılabilir. Sapık sitelerde, sapık yayınlarda rahatlıkla kullanılıp çocuğun geleceğini çok olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuklarımızı arzu nesnesi yapmamalıyız. Basit ürünler, paralar, tatiller için çocuklarımızın haklarına saygısızlık etmemeliyiz. Annelik kutsaldır, ticari rant için kullanılamaz.”