DOLARDAKİ REKOR BİTMİŞ PROJELERE YARADI

DOLARDAKİ REKOR BİTMİŞ PROJELERE YARADI

ABD Merkez Bankası FED'in Aralık'ta faiz artırımı yapacağı beklentisi ile global ölçekte güçlenen dolar, ülkemizde de üst üste kırdığı rekorlarla iş dünyasını heyecanlandırdı. Dolardaki bu yükselişin, ekonominin lokomotifi inşaatta da ciddi maliyet artışı, dolayısıyla 'zam' olarak yansıması beklenirken; sektör temsilcileri gayrimenkul almak isteyenlerin hızlı davranması gerektiği görüşünde…

Dolardaki artışın yeni başlayan projeler için ciddi maliyet artışına neden olduğunun, bunun da yüksek konut fiyatı anlamına geldiğinin altını çizen İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, halihazırda tamamlanan projelerin bu noktada alıcı için çok daha avantajlı olduğunu kaydetti.

Özçelik, dolardaki yükselişin özellikle dolara endeksli kira getirisi olan projelere yatırım yapanlar için de ciddi kazanç anlamına geldiğini ifade ederek, hayata geçirdikleri One Tower Diplomatique gibi büyükşehirlerdeki çok sayıda yeni nesil projenin dolar üzerinden kiraya verildiğini anımsattı.

Özçelik, şunları söyledi:

“Yatırımcı için birikimini değerlendirdiği konutun sürekli değerini artırıyor olması çok önemli. Doğru lokasyonda inşa edilen projeler de hem oturum hem yatırım amaçlı satın alan alıcıyı, getirisiyle mutlu ediyor. Dolar üzerinden kiraya verilen projeler, özellikle bu gibi artış durumlarında elbette yatırımcısının çok daha fazla kazanmasını sağlıyor. Yılsonu tahminlerine göre doların sabitleneceği bant bile yatırımcının karını katlayacağını gösteriyor.”