En Modern Avm’de, En Eski El Sanatı…

En Modern Avm’de, En Eski El Sanatı…

Cam üfleme, mozaik gibi el sanatlarına ev sahipliği yapan One Tower Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında bu kez 2500 yıllık geçmişi olan “ıslak keçe sanatı”na yeniden hayat veren “Keçeden Kadınları” konuk etti.

Ankara Oran Şehri’nde dünyaca ünlü Mimar Murat Tabanlıoğlu imzası taşıyan ve Başkent’in şu an en modern AVM’si olarak gösterilen One Tower, geleneksel el sanatlarını yaşatmaya devam ediyor. AVM, son olarak World Economic Forum’un gençlik inisiyatifi olan Global Shapers Ankara Topluluğu’nun “Keçeden Kadınları” Projesine kapılarını açtı.
Proje kapsamındaki 8 kadın kurulan büyük masalarda ipek şal üzerinde yaklaşık 3 saat süren ıslak keçe uygulamasını vatandaşlarla paylaştı. Islak keçenin hazırlanmasına aktif olarak katılan ziyaretçiler, bu sanatın ne kadar zor ve emek isteyen bir çalışma olduğuna şahit oldular.

“Keçeden Kadınları” çalışanlarından Seher Erol, bu sanatı gelecek nesillere aktararak yaşatmak için projeye dahil olan tüm kadınların özveri ile çalıştıklarını belirtirken, seçkin bir kitleyi ağırlayan One Tower AVM’de ziyaretçilerle bu sanatın inceliklerini paylaşmanın kendileri açısından da mutluluk verici olduğunu söyledi.
AVM ziyaretçilerinden Hatice Çevik, günümüzde “Handmade” ürünlerinin değerinin daha fazla anlaşıldığını ifade ederek, “Islak keçenin yapılmasına katılarak ne kadar büyük bir emek verildiğini görmüş oldum. El sanatlarının yaşatılmasına destek verilmesi de düşünceli bir hareket” diyerek bu etkinliği destekledi.

-Islak keçenin saatler süren hikayesi

En eski tekstil yüzeyi olarak bilinen bu el sanatında dev masalar üzerine tutam tutam ve narin şekilde konulan keçeler şekillendiriliyor; üzerine sıcak su ve zeytinyağlı sabun karışımı serpiştirilerek ıslatılıyor ve rulo haline getiriliyor. Ürünün büyüklüğüne göre birkaç kadın, keçeye 2 saate kadar dövme işlemi uyguluyor. Dövme işleminden sonra kurutma ve ütüleme aşamalarından geçen ürün hazır hale getiriliyor. Anlatması kolay, fakat yapımı oldukça uzun süren ve güç isteyen bu sanatın, geçtiği aşamalardan sonra ortaya çıkardığı sonuçlar el emeğinin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seriyor.