GAYRİMENKUL YATIRIMCILARI “YEŞİL PASAPORT” İSTİYOR

GAYRİMENKUL YATIRIMCILARI “YEŞİL PASAPORT” İSTİYOR

Türkiye’ye yabancı yatırımcı çeken en önemli meslek gruplarından gayrimenkul yatırımcıları, ihracatçıya verilmesi planlanan “yeşil pasaport” a kendilerinin de dahil edilmesini istiyor.
Ortadoğu ile Ukrayna, Rusya başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesindeki yabancı yatırımcıları yurdun farklı noktalarındaki gayrimenkullerle tanıştıran Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, kendilerinin ciddi döviz girdisi sağlamanın ötesinde yabancıya “sürdürülebilir döviz” getiren kapı açtıklarını kaydetti.
Onur Öngün, son birkaç yıl içinde Çanakkale, Sapanca, Trabzon, Mersin gibi lokasyonları ciddi yabancı alıcılarla tanıştırdıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Biz bu süreçte en büyük ihracatçılardan bile fazla ülkeye döviz kazandırdığımızı düşünüyoruz. Yabancı yatırımcı geliyor, Türkiye’nin önünü açık gördüğü için ciddi bütçelerle gayrimenkul yatırımı yapıyor. Ama sadece almakla kalmıyor. Kendisi buranın değerlenmesi için üst yapı yatırımlarına da başlıyor. Aynı zamanda hayatını burada idame ettiren yabancı, kendi ülkesinde kazandığını günlük yaşamı için burada harcıyor. Bu aşamada ülkeye sürekli döviz girişi sağlanıyor.”
Türkiye’de ne kadar yabancı olursa refah seviyesi de o kadar artacağı için yurt dışı kontakları sürekli geliştirdiklerini ancak, bunun için bir ayaklarının yurt dışında olması gerektiğini belirten Öngün, “Her dışarı çıkışımızda vize vs. ile uğraşmak doğal olarak motivasyonu da etkiliyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi kararı çok büyük anlam taşıyor. Ama asıl ihracatçılar olarak yabancıya gayrimenkul yatırımı yaptıran bizler görülmeli ve yeşil pasaport kapsamına bizler de alınmalıyız” dedi.