IRAKLI ŞİFAYI TÜRKİYE’DE BULACAK

IRAKLI ŞİFAYI TÜRKİYE’DE BULACAK

Birbiri ardına yapılan sağlık yatırımlarının yanı sıra, güçlü ekip-ekipmanı ve coğrafi konumu ile de yurt dışından yüzbinlerce sağlık turistini çeken Türkiye, bu potansiyelini komşularıyla güçlendirmek istiyor. Hayata geçirilen projeler sayesinde ilk aşamada 100 bine yakın Iraklı’nın Türkiye’ye gelmesi beklenirken, turizmciler de önümüzdeki dönem için umutlu konuşuyor.
Uzman çalışanları, donanımlı sağlık merkezleri ve toprağından çıkan şifalı termal sularıyla her geçen yıl ağırladığı konuklarını artıran Türkiye’yi geçen yıl 746 bin turist sağlık kapsamında ziyaret etti.
Sağlık turizmi ivmesini daha yukarılara taşımak ve tüm kentlerde sağlık turistlerinin ağırlanması için yeni çalışmalar hayata geçirilirken, özellikle komşu ülkelere Türkiye’deki bu potansiyelin daha iyi anlatılması amaçlanıyor.
Türkiye’yi öncelikle bölgesinin sağlık turizmi üssü olarak konumlandıracak bu çalışmalar kapsamında Ekonomi Bakanlığı desteği ve Trabzon Halk Sağlığı Derneği’nin koordinasyonuyla başlatılan “Sağlığınız Dost Ellerde… Türkiye Yanı Başınızda” sloganıyla hayata geçirilen projede, Iraklı doktorlar ve turizmciler Ankara’da ağırlanmaya hazırlanılıyor.
Türkiye’nin sağlık konusunda Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren edindiği başarılı deneyimleri, günümüzde çağdaş sağlık hizmetleri ile entegre ettiğini vurgulayan Trabzon Halk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, “Şu an sağlık alanında cazibe merkezlerinden olan ülkemizin bu konudaki ilk 5 ülkeden biri haline geldiğini söylemek mümkün. Potansiyelimizi ülkemiz dışına da açmalıyız. Bu kapsamda sağlık hizmetlerimizin dünyaya, öncelikli olarak da kendi bölgesine iyi tanıtılması gerekiyor. Ekonomi Bakanlığımızın destekleriyle, ülkemize coğrafi ve kültürel olarak en yakın komşularımızdan olan Irak, öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendi. Irak’ta yıllardır süren sorunların, Iraklıların sağlığını ve sağlık hizmetlerine ulaşımlarını olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Yaptığımız değerlendirmelerde Iraklıların ciddi anlamda tedavi ve sağlık hizmetlerine gereksinimini olduğunu gördük. Hatta yakın komşumuz olmalarına rağmen rehabilite edici sağlık hizmetlerden olan termal sular hakkında bilgilerinin de yeterli olmadığını fark ettik. Bu nedenle ülkemizin tedavi, rehabilite edici sağlık hizmetleri ve termal su potansiyellerini tanıtmak ve onların da bunlardan yararlanmasını sağlayabilmek için bir program geliştirdik” dedi.
 
- Turizmciler de umutlu
 
Bu çalışmanın organizasyonunu üstlenen AYDER Turizm Genel Müdürü Selami Haşimoğlu da, proje kapsamında Irak’tan 36 kişilik doktor, turizmci ve medya temsilcisi grubunun Ankara’dan başlayarak Afyonkarahisar, Denizli ve İstanbul’da hastaneler ve termal tesislerde incelemelerde bulunacağını belirterek, şunları söyledi:
“Doktorlar ve turizmcilere 5 günlük program boyunca Türkiye’deki sağlık hizmetleri anlatılacak. Medya temsilcileri de ülkelerinde haberler yayınlayarak, ülkemizdeki sağlık çalışmalarını Iraklılara aktaracak. Ankara’da iki hastane, Afyonkarahisar ve Denizli’de termal tesisler ile fizik tedavi merkezleri, İstanbul’da da bir hastane ziyareti ve gezisi yapılacak. Iraklı doktorların ve turizmcilerin ülkemiz sağlık alanındaki potansiyellerini yerinde görmeleri ve incelemeleri sağlanacak. Bir turizmci olarak bu projenin çok olumlu sonuçlanacağına inanıyorum. Eminim ki Irak’la yaptığımız bu çalışma sonrası en az 100 bin kişi ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden ve termal tesislerden yararlanmak için gelecek. Bundan sonra da farklı ülkelerden sağlık ekiplerini ülkemizde ağırlama projeleri var. Merkez olarak Ankara’nın belirlenmesi de kent için çok önemli. Yarın Green Park Otel’de düzenlenecek teknik toplantı da ikili görüşmeler ve anlaşmaların zemininin hazırlanması açısından büyük önem taşıyor. Hem kentimiz hem de ülkemiz ekonomisi de bu süreçte olumlu olarak etkilenecek, ülkemiz sağlık turizmi için dünyanın ve bölgenin merkezi haline gelecektir.”