-Kaliforniya ve Amaravati kadar temiz olacağız

-Kaliforniya ve Amaravati kadar temiz olacağız

Son yıllarda yaptığı hamleler ile güneş enerjisi üretimde Avrupa'da 7’nci, dünyada ise 13’üncü sırada yer almayı başaran Türkiye’de sektöre yön verenler, Kaliforniya örneğinde olduğu gibi çatı üstü güneş enerjisi sistem kurulum zorunluluğunu ve Hindistan’ın Amaravati kentinde tasarlanan tamamen doğal enerji modelini ülkemizde uygulama yolunda yoğun çalışma yapıyorlar.
Türkiye’nin en büyük karma enerji etkinliği Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’na Başkanlık eden Çiğdem Dilek, ülkenin en büyük sektörlerinden enerjide, aktörlerin el ele verdiklerinde üstesinden gelemeyecekleri hiçbir sorunun olmadığını yaşayarak gördüklerini kaydetti.
10 yıl boyunca düzenledikleri kongrelerle enerji sektöründeki uluslararası gelişmeleri yerli aktörlerle tanıştırdıklarının, sektörün birbirini tanıyıp ilham alarak büyük projelere imza attığının altını çizen Dilek, şimdi sırada Kaliforniya ve Amaravati kent modellerini ülkemizde uygulamanın vakti olduğunu bildirdi.
Çiğdem Dilek, temiz enerjide en büyük kozlarımızdan biri olan güneşte, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın 2017 raporuna göre Türkiye’nin Avrupa'da 7’nci, dünyada ise 13’üncü sırada yer aldığını anımsatarak, potansiyel ve sektördeki hızlı gelişimin kısa vadede dünyada ilk 10 ülke arasına gireceğimizi gösterdiğini vurguladı.
Dilek, bu açıdan bakıldığında rol model almak gerekirse önlerinde iki çok önemli başarı hikayesinin,  Hindistan’ın Amaravati kentinin ve Kaliforniya’nın olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Dünyada güneş enerjisi üretiminde Çin, ABD ve Almanya ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemizin yıllık güneşlenme süresi 2640 saat olmasına rağmen, 1600 saat ile Almanya bizden 46 kat daha fazla enerji üretiyor. Yani Türkiye’nin güneşten elde ettiği enerjinin, güneşi mumla arayan Almanya’nın ürettiği enerjiden katbekat az olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki doğanın her konuda cömert davrandığı Türkiye’de, ‘güneşin’ hakkını tam anlamıyla veremiyoruz. Oysa ülkemizde 20 milyon ev olduğunu ve bu evlere solar teknolojinin geldiğini düşünmek bile ne denli büyük kazançlar elde edeceğimizi gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin aldığı karar ile Kaliforniya eyaletinde güneş sistemleri panellerinin, 1 Ocak 2020 itibari ile binalarda zorunlu hale getirileceği duyuruldu. Bir diğer örnek olarak Hindistan’da da sürdürebilir ve yeni bir şehir oluşturuluyor. Amaravati şehri, güneş panellerinin ve temiz enerjinin kullanıldığı, ulaşımın elektrikle sağlandığı tamamen doğal enerji tüketimi temasına sahip olacak. Biz bu yıl ki kongremizde bu iki şehri rol model olarak almak istiyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın da çalışmaları yenilenebilir enerji üzerinde yoğunlaşıyor. Biz de Kaliforniya gibi kısa vadede güneş enerji sistemlerini zorunlu hale getirecek altyapıyı elbirliği ile oluşturabiliriz. Amaravati kentinin kurduğu sistem bize de ilham olabilir.”