“Küçük Efe’ler, Britney Spears olmasın”

“Küçük Efe’ler, Britney Spears olmasın”

Yaşamın en önemli parçalarından biri olan sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı, yetişkinler kadar çocukların da sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Son aylarda sayıları oldukça artan küçük fenomenlerin, önlem alınmaması durumunda, kendileri, akranları ve ailesi ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabileceği, her birinin dünyaca ünlü şarkıcı “şeker kız” lakaplı Britney Spears gibi sonu intihara giden “bipolar bozukluk” adayı oldukları belirtildi.
Helpa Akademi kurucusu, Ebeveyn Koçu Gülşah Sam Orhan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kısa süre önce, bir TV kanalında yayımlanan “Çocuktan Al Haberi Ünlüler” programında ünlenen ve sosyal medyada kısa sürede binlerce takipçi sayısına ulaşan 5.5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi ekran yüzü olan tüm çocuklar için harekete geçmesini, “geç kalınan ancak, atılan önemli bir adım” olarak niteledi.
Orhan, bu amaçla “bakanlık bünyesinde bir kurul oluşturulacağını ve ekrana çıkan çocukların aileleri ile temasa geçilerek, çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verileceğini, ekonomik anlamda da sömürülmelerine izin verilmeyeceği” yolunda alınan kararın sadece çocuk fenomenleri değil, akranlarını takip eden on binlerce çocuk ve ailelerin sağlığına da olumlu katkı sağlayacağını ifade ederek, şunları söyledi:
“Tüm Türkiye’nin eğlenerek izlediği Erzurumlu Efe gibi geçici sürelerle fenomen olan çocuklar geleceğin ruh sağlığı bozuk bireyleri olabilir. Bugün pek çok ünlüde popüler oldukları dönem bittiğinde, bazı ruhsal hastalıkların tetiklendiğini, topluma mal olmuş sanatçıların akıl ve ruh sağlığı problemleri ile mücadele ettiklerini görebilmekteyiz. Çocuk yaşta yaşıtlarından daha popüler olan çocuklarda ilerleyen dönemlerde narsizim, aniden popülerliklerini yitirmeleri durumunda ise eski şöhretini kaybeden Britney Spears’ın hastalığı olarak da bilinen ve intihara kadar sürükleyen bipolar bozukluğa kadar gidebilirler. Çünkü çocukların popülerliklerini kısa süre içinde yitirmesi hayal kırıklığıyla erken tanışmalarına zemin hazırlar. Normal şartlarda, o yaşlarda kardeş, akran kıskançlığı,  gibi doğal süreçler yaşayan çocuklara kıyasla; fenomen çocuklar çok daha ağır duygusal yükler altına girer ve başka fenomen çocukları kıskanabilirler. Bu da çocuğu doğrudan depresyona yöneltebilir. Aynı zamanda tüm mahreminin toplumda paylaşılması çocuğun ilerleyen yaşlarda farklı tepki içinde olmasına da yol açabilir.”
Gülşah Sam Orhan, fenomen çocukların toplumda popülerleşmesinin ana sebepleri olan zekaları, güzellik ya da sevimliliklerinin çok sayıda ailenin çocuklarında kıyaslama yoluyla pasifize olmalarına yol açabileceğine de işaret ederek, “Bundan onlarca yıl önce de çocuk ünlüler vardı. Ama bugün durum biraz daha farklı. Sosyal medya yoluyla küçük fenomenler her an cepte, ekranda. Firmalar kadar aileler de reklam aracı olarak görüp, neredeyse günün 24 saati çocukları adeta kullanıyorlar. Bu olumsuz tablo toplumun ruh sağlığı açısından ciddi bir tehdit” dedi.