​“NORTHLAND ANKARA”DAN 2020 MODEL KONUTLAR

​“NORTHLAND ANKARA”DAN 2020 MODEL KONUTLAR

Konut projelerinde 2020’li yılların tasarımları şimdiden şekillenmeye başlıyor. Başkent’in yeni gözde gelişim bölgesi Ovacık’ta yükselmeye başlayan Northland Ankara konut projesi, konutları kadar, işyerleri ile de önümüzdeki 10 yılda öne çıkacak detaylar hakkında bilgi veriyor.
Northland Ankara Projesi Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Uslu, İntegra ve Özgaziantep firmalarının ortaklığı ile hayata geçirilen ve ilk günden büyük ilgi toplayan Northland Ankara konut projesinin, kendilerinin geleceğe yönelik hayalleri, Mimar Evren Yiğit’in tecrübe ve başarısı ile birleştiğini kaydetti.
Son yıllarda büyükşehirlerin dışında Anadolu’da da hızla yaygınlaşan konut projelerinin ilk örneklerinin ihtiyaca yeteri kadar cevap vermemesi, yanlış kurgulanarak, gereksiz masraflara yol açması gibi kötü örneklerle dolu olduğunu anlatan Uslu, şunları söyledi:
“Biz Northland Ankara’yı 2020’li yılların konut projesi olarak planladık. Bunun için ekibimizle aylarca gece gündüz çalıştık. Bu nedenle de lokasyonu oldukça bakir, ama şehrin ana noktalarına oldukça yakın olan Ovacık’ı seçtik. Gelecek on yıllarda projeler birbiri ile iç içe olmayacak, doğanın içinde özgür alanlarda kurgulanacak. Bizim projemizin doğusu 1 milyon 210 bin metrekarelik Kartaltepe ormanı, batısı 80 bin metrekare park alanı ile çevrili, diğer cephelerde yeşil alanla kaplı. Proje konutların ilk yıllarında yadırganan 20 kat ve üstü artık yadırganmıyor, özellikle de talep görüyor. Bu nedenle iki adet 110 metrelik kule planladık. Aynı zamanda gelecek yıllar yalı dairelerin yılları olacak. Biz bu öngörü ile 43 bin 20 metrekarelik toplam alanımızın, 35 bin metrekareden oluşan biyolojik gölet ve muhteşem rekreasyon alanını yalı daireleri ile iç içe planladık. Ana bulvara cepheli ticari dükkanlar ile market ve diğer ticari faaliyetler de konutların günlük yaşam kalitesini artıracak bir etken olarak ayrıca düşünüldü.”
 
Selahattin Uslu, konut tasarımlarında kat bahçeleri ile dış mekanın olabildiğince konutun içine alındığını ve büyük camekanlar ile dış mekanın en iyi seviyede hissedilmesinin sağlandığını ifade ederek, “İç tasarımlarda rahatlık, ferahlık, daire içinin aydınlık olması, yüksek tavan ve yüksek kapılar, açık mekan ve aydınlık kat holü, konutta 2020’lerin vazgeçilmezi olacak. . Her konutta kat bahçesi, giyinme odası, geniş antre ve büyük balkon standart olacak şekilde konumlandırıldı. Çünkü konut alıcısı artık evde özgür olmak, nefes almak istiyor” dedi.