OTOMOTİVDE DE SESLER YÜKSELDİ

OTOMOTİVDE DE SESLER YÜKSELDİ

Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek için alınan önlemler, Türk ekonomisinde büyük yeri olan otomotiv sektöründe de seslerin yükselmesine neden oldu.

Global ekonomideki geri gidişe ek olarak ülke ekonomisindeki sorunlar, piyasaların diri tutulması için bir takım önlemler alınmasını zorunlu kılıyor.

Geçen yıl son çeyrek itibariyle özellikle inşaat sektörünü hareketlendirecek düzenlemelere bu yıl da devam edilmesi, farklı sektörleri de beklentiye yöneltti.

Merkezi Ankara'da bulunan, oto filo sektörünün önemli temsilcilerinden Uzaltaş'a bağlı UZL Filo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, 2016 sonunda otomotivde ÖTV'ye getirilen yüksek artışın sektörü olumsuz yönde etkilediğini, adeta yaprak kıpırdamadığını, sektör için çok önemli bir süreç olan Nisan ayına kadar bu sorunu giderme yolunda önemli hamleler beklediklerini kaydetti.

Oğuz Pala, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın otomotiv sektör temsilcilerinden gayrimenkul sektöründe olduğu gibi seslerini yükseltmelerini istediğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Son aylarda araçlara gelen zamlar sektör olarak hepimize durgunluk yaşattı. Şu an 100 bin liraya gelen 2000 motor üstü araç alıcıya vergiler vs. ile 312.500 liraya mal oluyor. Belki dövizdeki artıştan dolayı, ihracat hacminin artması üretim noktasında artı kazanç getirebilir ancak, sektörün yan sanayiden, kiralamaya; demir-çelikten, elektroniğe; pazarlamadan, tarım ve turizme kadar birçok dalın alt yapısını oluşturan bu piyasanın ekonomiye katkı sağlayan çok büyük halkası var. Bu durumda hepimiz sayın Bakan Ağbal'ın da işaret ettiği gibi birlik olarak öncelikle iç piyasada satışları artıma noktasına harekete geçmeliyiz. Bu durgunluğa 'dur' demek için ortak bir öneri paketi hazırlayıp sesimizi çıkarmalı ve sorunlarımızı dile getirmeliyiz.”

Pala, sektörün ekonomiye artı katkı sağlaması için öncelikle kredi faizlerinin düşürülmesi ve ÖTV'de matrahların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Aynı zamanda belli yaşa gelmiş araçların trafikten çekilmesi de para giriş çıkışı ve sektörün ayakta kalması için önemli bir seçenek. Otomotiv pazarının ciddi bölümünü oluşturan filoların da kişi ve kuruluşlar açısından daha cazip kılınması için ek teşvikler çıkarılmasını istiyoruz” dedi.