​​-“Pembe Sandık”tan “özgürlük” çıktı

​​-“Pembe Sandık”tan “özgürlük” çıktı

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen “Pembe Sandık Afiş Tasarım Yarışması”na katılan üniversitelilerin önemli bölümü, konuyu “özgürlük” teması ile işlerken, eserleri ile ülkemizin kanayan bu yarasına son verecek duruş göstereceklerine işaret ettiler.
Yurt içi ve dışında çok sayıda büyük inşaat projesine imza atan YP İnşaat’ın küçük yaşta evliliklere dikkati çekmek için üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirdiği “Pembe Sandık Afiş Tasarım Yarışması”na yurt genelindeki 16 üniversiteden 45 grafik tasarım öğrencisi 52 eser ile katıldı.
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Nadire Şule Atılgan başkanlığındaki jürinin ilk 3 eseri belirlemekte oldukça zorlandığı yarışmada, tasarımlarda şiddet içerikli karakter ve çizgilerin yoğun şekilde kullanıldığı ve ağırlıklı olarak kız çocuklarının özgürlüklerinin ele alındığı gözlendi.
Yarışmaya katılanlar arasında Atılım Üniversitesi’nden Öykü Karataş, çocuk yaşta evlilikleri “pedofili” olarak gördüğünü belirtirken, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Tuğba Aydın, çocuk evliliklerin önlenmesi için yapılan her çalışmanın ülkenin geleceği için bir umut ışığı olduğunu ifade etti. KTO Karatay Üniversitesi’nden Semiha Özdağ ise, afişini günümüze kadar gelen ve “çocuk gelin” adını almış tüm masum çocukların sesi olmak için yaptığını anlattı.
Sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren YP İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, bu çağdışı olaya karşı herkesin sesini yükseltmesi, elinden geldiği kadar engel olması gerektiğini kaydetti.
Sorunun çözümünün sadece devletten beklenmemesi, özel sektörün de elini taşın altına koymasının önemine işaret eden Çankaya, “Biz, işte bu bilinçle yola çıktık ve YP İnşaat’ın da çorbada tuzu olsun istedik. Öğrenciler yarışmamıza hassasiyet gösterdi ve gelen birbirinden değerli 50’nin üzerinde eser ne kadar güzel bir iş yaptığımızı kanıtladı. Üniversitelilerin hayalleri ve duyarlılığı bize gelecek için umut verdi. Projemiz gelecek yıllarda büyüyerek devam edecek; ta ki bu sorun ülke gündeminden çıkana kadar” dedi.
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise, faaliyete geçirdikleri “acil yardım hattı”na Koç, Doğan, Doğuş gibi çok büyük firmaların destek vermelerinin önemine dikkati çekti.
Güllü, “Pembe Sandık” projesi ile bu firmalara artık YP İnşaat’ın da dahil olduğunu belirterek, “Ben ülkemin küçük yaşta evlilik sıralamalarında Malezya, Afganistan gibi ülkelerle yanyana durmasını istemiyorum. Bu sorunu kanser gibi görüyorum. Nasıl kanserle mücadele ediyorsak bu sorunla da etmeliyiz” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. İlknur Kaptanoğlu da ülkemizde her 5 kadından birinin 18 yaşına gelmeden evlendirildiğini, benzer şekilde erkek çocuklarda da küçük yaşlarda evliliklere şahit olunduğunun altını çizerken, “YP İnşaat burada elini taşın altına koymuş, ama bu taş inşaat taşından çok ama çok ağır taş” dedi.
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Yetkilisi Selen Doğan ise bu sorunu “kadınlardan korkan toplumların onları denetim alma” için uyguladıkları bir metod olarak tarif ederken, “Bu kız çocuklarından kurtulma yolu, çünkü onları evde misafir olarak görüyorlar” diye konuştu. Doğan, sorunun çözümünde örnek olacak özel sektör firmalarının sayısının artması gerektiğinin altını çizdi.
Etkinliğe eski bakanlardan İmren Aykut da katılırken, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şube Başkanı Meral Güler, Osman Cem Çankaya’ya plaket taktim etti.
Yarışmada dereceye giren öğrenciler ve okulları şöyle:
1: Kaan Özgür / Ankara Üni. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü
2: Burak Yaşar / Mersin Üni. Grafik Tasarım Bölümü
3: Öykü Karataş / Atılım Üni. Grafik Tasarım Bölümü
 
Mansiyon 1: Tuğba Aydın / Çanakkale Onsekiz Mart Üni. Grafik Tasarım Bölümü
Mansiyon 2: Semiha Özdağ / KTO Karatay Üni. Grafik Tasarım Bölümü