Plaza çalışanının en yorgun hissettiği ay: Mayıs

Plaza çalışanının en yorgun hissettiği ay: Mayıs

Uzun süre kapalı ve klimalı ortamda, hareketsiz çalışan “plaza insanı”, kendini sürekli yorgun, halsiz ve mutsuz hissediyor. Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu Fibromiyalji (FMS) olarak isimlendirilen bu hastalık, en çok Mayıs ayında ortaya çıkıyor.
Ülkemizin termal zenginliklerinin tüm dünyada tanıtılmasında aktif rol üstelenen Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin Başkanı Yavuz Yılık, 12 Mayıs Fibromiyalji Farkındalık Günü için yaptığı açıklamada, halk arasında fazlaca bilinmeyen Fibromiyalji’nin, plaza çalışanlarının adeta kabusu olduğunu söyledi.
Yeni nesil çalışma hayatıyla beraber daha sık gündeme gelen Fibrojmiyali’nin tedavi edilebilecek bir hastalık olduğunu ve bu tedavide termal su kaynaklarının önemli rol aldığının altını çizen Yılık, sözlerine şöyle devam etti:
“Plaza insanının içinde bulunduğu kötü çalışma koşulları, kişinin sürekli kendini halsiz ve bitkin hissetmesine neden oluyor. Özellikle kışın kasvetli havalardan sonra yaz başlangıcında bu motivasyon düşüklüğü en üst seviyede hissediliyor. Çalışanlar arasındaki sohbetlere de konu olan “tükenmiş hissetme” durumu, iş verimliliğini düşürdüğü gibi hayat kalitesini de ciddi oranda aşağı çekiyor ve büyük sağlık problemi yaratıyor. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, buna çözüm yolu arayan milyonlarca kişinin arasında sadece bir grubu temsil eden plaza çalışanları için ilk alternatif termal tesisler oluyor. Ülkemiz, her yıl binlerce plaza çalışanını sırf bu sebeple ağırlıyor. Mineral bakımından oldukça zengin olan Türk termal suları, kasları dinlendirdiği gibi vücudun beslenmesine ve yenilenmesine de katkı sağlıyor. Vaktinin önemli kısmını plazalarda geçiren tüm iş dünyası yenilenmek ve enerji depolamak için termal tesisleri belirli periyodlarda alışkanlık haline getirmeli.’’