-REGNUM SKY TOWER İŞ DÜNYASINA IŞIK SAÇMAYA BAŞLADI

-REGNUM SKY TOWER İŞ DÜNYASINA IŞIK SAÇMAYA BAŞLADI

-DÜNYA MELEK YATIRIMCILAR BİRLİĞİ BAŞKANI BAYBARS ALTUNTAŞ: “PATRONLAR 7. YILA DİKKAT”
Başkent’te iş ve yaşam merkezi anlayışına yeni bir soluk getiren Regnum Sky Tower, Regnum ailesini seçkin konuklarla buluşturmaya başladı. “İş dünyası buluşmaları”nın ilk konuğu olan Dünya Melek Yatırımcılar Birliği Başkanı Baybars Altuntaş, iş adamlarının şirketlerine nasıl yön vermeleri gerektiğini anlatırken, işletmelerinin 7. yılının gelecekleri açısından önemine dikkati çekti.
Ünlü girişimcilik gurusu Baybars Altuntaş, ülkemizde büyük emeklerle kurulan, piyasada güçlükle yer edinen şirketlerin ömrünün beklentinin altında kaldığını, bunun verilen onca mücadelenin heba olması anlamına geldiğini kaydetti.
Gelişmiş ülkelerin girişimcilik anlayışında “bir taşla iki kuş vurma” dönemi yaşanmaya başladığını vurgulayan Altuntaş, şöyle devam etti:
 “Amerika’da startup firmalar hem ürünü hem de kurduğu şirketi satma fikriyle yola çıkıyor. Dolayısıyla daha yolun başındayken kar etme olasılığı, “esnaf mantığı” ile hareket edenin iki katı oluyor. Unutmayalım, girişimci sadece ürüne odaklanırsa esnaf; şirketinin hisse değerine odaklanırsa iş adamı olur. Gözlemlerimiz bu çok önemli ayrımın ülkemiz için şirketin kuruluşunu takip eden 7. yıldan sonra esnaf olunduğu yönünde. İlk heyecanın kalmaması, bıkkınlık, yorgunluk, elde edilen kar ve bunun yeterli olduğu gibi düşünceler şirketlerin geleceğini olumsuz yönde etkiliyor. Hatta patron çalışan gibi oluyor. Dolayısıyla 7 yılını doldurmuş firmaların bu “durağanlıktan çıkış stratejisi”ni önemle dikkate alması gerekiyor. İşte bu heyecan şirketin hisselerini paylaşmak ya da satmaktan geçiyor. Böylece hem şirket büyüyor, hem de elde edilen kar artıyor.”
İş dünyasında yoklukların veya motivasyon kayıplarının pozitif anlamda kullanılabileceğine işaret eden Altuntaş, “Bazen bir şeyin zor ulaşılır olması onun yerine gelebilecek ürün ve politikaların geliştirilmesine yarar. Tıpkı Microsoft’un Tahran’a girmemesi nedeniyle İran’da yeni bir işletim sistemi geliştirilmesi ve yazılımcılığın çok ileride olması gibi. Dolayısıyla girişimcinin başarılı olması için gerekli şartın ne olduğunu anlamak mümkün. İş bireyin kurduğu zihniyette bitiyor. Bu zihniyet yenilikten yana olduğunda şirket sallantıdayken yeni bir seviyeye geçiliyor ve daha güçlü devam ediyor. 7 yıl bandına giren girişimcilere fazla gecikmeden, hayalci olmadan ama hayal kurmayı unutmadan risk almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Regnum Sky Tower’da başlayan iş dünyası buluşmalarının ilkine katılan girişimci iş adamları, etkinlikten büyük verim aldıklarını ve bir sonraki konferansı heyecanla beklediklerini ifade etti.