Türk Keçe Sanatına Uluslararası Yatırım Desteği

Türk Keçe Sanatına Uluslararası Yatırım Desteği

Son yıllarda bir hayli popülerleşen keçe, yeniden sanat olarak işlenmeye başlayınca uluslararası yatırımcıların da dikkatini çekti.
World Economic Forum’un gençlik inisiyatifi olan Global Shapers Ankara Topluluğu’nun hayata geçirdiği “Keçeden Kadınları” projesi Dubai merkezli yatırım şirketi The Abraaj Grubu’nun düzenlediği hibe yarışmasında 178 proje arasından sıyrılarak desteklenmeye uygun görüldü.
Kadınlara iş, zanaat ve özgüven kazandırmak için genç profesyonellerin Ağustos 2015’te başlattığı “Keçeden Kadınları” projesine katıldığı günden bu yana, bu sanatı tüm incelikleriyle öğrendiğini ifade eden ev hanımı Seher Erol, şunları söyledi:
“Daha önce hiç çalışmadım. Ama hep el işi, dikiş, örgü gibi çalışmalara ilgim ve yatkınlığım oldu. ‘Keçeden Kadınları’ projesini duyduğumda da ilgim olan bir alanda bir şeyler yaparak, istihdam edilme olanağı beni çok etkiledi. Yapılan görüşmeler ve mülakatlar sonrası 30 kadın olarak projeye başladık. Hepimiz keçeye tutunduk diyebilirim. Hazır keçeyle ilgili ufak tefek çalışmalar yapanlar vardı aramızda ama hiçbirimiz yünü zeytinyağlı sabunlu suyla keçe kumaş haline getirmeyi bilmiyorduk. Böylece eğitmenlerimiz eşliğinde, 2500 yıllık bir geçmişi olduğunu öğrendiğimiz keçeyle ilgili tüm detayları öğrenmek için zorlu bir sürece başladık.”
Seher Erol, teknik bilgilerden, tasarıma keçeyle ilgili her konuda eğitim gördüklerini ifade ederek, “Şu an Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı’ndaki atölyemizde ürettiğimiz ürünleri satışa sunarak maddi kazanç sağlayabiliyoruz. Keçe geleneksel bir Anadolu sanatı fakat biz bu sanatı günümüze uyarlayıp modern dünyaya ait ürünler üretiyoruz. Tablet kılıfları, çantalar, sıcak su torbaları ve şallar gibi nice ürünü keçenin sıcaklığıyla buluşturuyoruz. Yakın gelecekteki hedefimiz de ürünlerimizi online olarak satışa sunabilmek. Ürettiğimiz ürünleri daha geniş kitlelerle paylaşmak için de 23 Mart’ta bir basın lansmanı gerçekleştireceğiz. Dünyayı güzelleştirmek için gülümseyen Keçeden Kadınları olarak diğer kadınlara da gülümsememizi sunmak için herkesi davet ediyoruz” dedi.
 
-“Keçeden Kadınları” Projesi
 
Büyüyen pazarlardaki kritik toplumsal sorunların çözülmesine yardımcı olmak amacıyla açılan “The Abraaj Growth Markets Grant” hibe yarışmasına dünya çapında toplam 178 proje başvurusu yapıldı. Zorlu seçim süreci sonrası dünyanın 6 farklı ülkesinden 9 proje desteklenmeye uygun görüldü. “Keçeden Kadınları” da o 9 projeden biri…
Türkiye’den yaptıkları başvuruyla katılan, Davos toplantılarıyla ünlü World Economic Forum’un gençlik inisiyatifi Global Shapers Ankara’nın projesi olan “Keçeden Kadınları”, keçe sanatını yeniden canlandırmak, kültürel mirasa sahip çıkmak ve en önemlisi kadınlara istihdam olanağı yaratmayı amaçlıyor.