TÜRKİYE IRAK’IN SAĞLIK ÜSSÜ OLDU

TÜRKİYE IRAK’IN SAĞLIK ÜSSÜ OLDU

Geçen yıl Ekonomi Bakanlığı desteği ve Trabzon Halk Sağlığı Derneği'nin koordinasyonuyla başlatılan, "Sağlığınız Dost Ellerde, Türkiye Yanı Başınızda" sloganıyla hayata geçirilen proje ile Türkiye’yi keşfeden Iraklı doktorlar ve turizmciler, ülkemizi Irak’ın sağlık üssü haline getiriyor.
Proje kapsamında son bir yılda pilot il olarak belirlenen Ankara, Afyonkarahisar, Denizli ve İstanbul’daki hastane ve termal tesisleri yakından tanıma fırsatı bulan Iraklı doktorlar, Ankara’da yeniden bir araya geldi.
Türkiye’de birbiri ardına yapılan sağlık yatırımlarının yanı sıra, güçlü ekip, ekipman ve coğrafi konumun da kendileri için büyük avantaj olduğunu vurgulayan, yaklaşık 100 kişiden oluşan Iraklı doktor heyeti, işbirliğini yurt genelinde yaymak için çalışma yapılması gerektiğini belirtti.
Iraklı doktorlar, Türkiye’nin sadece bölgesinde değil, dünya genelinde de çok önemli bir sağlık merkezi olduğunu ve hemen yanı başlarındaki bu fırsatı değerlendirdiklerini kaydederek, Iraklı hastaların yüksek orandaki memnuniyetinin altını çizdiler.
Projeyi hayata geçiren Trabzon Halk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, Irak'ta yaklaşık 30 yıldan beri devam eden savaşların, çatışmaların ve bölgesel sorunların halk sağlığını doğal olarak olumsuz etkilediğini kaydetti. Komşularına bu alanda yardım elini uzatmanın her şeyden çok insanlık görevi olduğunu belirten Topbaş, “Biz bu kapsamda Türkiye’nin bu büyük potansiyelini Iraklı kardeşlerimizle de paylaşıyoruz” dedi.
Iraklı doktorlar da coğrafyalarındaki en büyük ülke olan Türkiye’nin sağlık alanında da öncü bir ülke olduğunu belirterek, "Özellikle son bir yıldan beri Türkiye’nin sağlık potansiyelini keşfetmemizi sağlayan tüm yetkililere minnettarız. Türkiye sağlık noktasında bizim güvencemiz oldu. Sağlık hizmetlerinde marka olan Türkiye’nin uzattığı yardım eli nedeniyle kendilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi.