Türkiye’nin enerjisi dünya gündeminde

Türkiye’nin enerjisi dünya gündeminde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran ayı içinde faaliyete geçeceğini duyurduğu TANAP ve Karadeniz kıyılarımıza ulaşan Türk Akım projeleri ile Türkiye önemli bir "hub" olma noktasında büyük bir adım atarken enerji sektörünün tüm aktörlerinin ilgi odağı haline geldi.
Enerji sektörünün en büyük buluşması olarak bilinen 11.Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’na başkanlık eden Çiğdem Dilek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycanlı mevkidaşı ile verdiği “TANAP projesinin gelecek ay içinde faaliyete geçeceği” müjdesinin, yurt içi ve dışında ciddi hareketlilik getirdiğini kaydetti.
Bu açıklama ve hemen ardından gelen “Türk Akım” projesinde Karadeniz’de 2500 metre derinlikten uzanan boruların kıyılarımıza kadar geldiği haberleri ile birlikte, yurt içi ve dışı etkileşimlerin arttığını ifade eden Dilek, şunları söyledi:
“TANAP, sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli enerji yatırımlarından biri. Ülkemize kümülatif olarak 50 milyar dolar katkı sağlaması planlanıyor. GSYİH’e ise 2029 yılına kadar doğrudan katkısı 37 milyar dolar öngörülüyor. Türkiye ile birlikte Azerbaycan’ın da gelişiminde en önemli araç olacak TANAP, doğalgazın bollaşması, rekabet nedeniyle ucuzlamasının dışında sektör tedarikçilerine de ciddi katkı sağlayacak. Bu zamana kadar boruların yüzde 80 gibi büyük bölümü Türk firmaları tarafından yapıldı ve başarıyla uygulandı. TANAP’taki bu tablo firmalarımıza uluslararası diğer projelerin kapısını açması açısından da önem taşıyor. Türk Akım projesi de çok büyük mühendislik başarısı ile Karadeniz’deki zorlu inşa sürecini başarı ile tamamladı.”
-“Doğal enerji koridoru”-
Çiğdem Dilek, projelerin sadece yer altına çekilme boru hattından ibaret olmadığını, Türkiye’yi dünyanın en önemli enerji “hub”larından biri yapacağı gibi sektördeki yüzlerce altyapı tedarikçisine büyük kazançlar sağlayacağını kaydederek, şöyle devam etti:
“Şu an yabancıların Türkiye’ye odaklanmasının en önemli nedenlerinden biri de bu pastadan pay alabilmek. Dünya üretilebilir petrol ve doğal gaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 72'lik bölümü, Türkiye'nin yakın coğrafyasında yer alıyor. Önemli jeopolitik konumuyla, dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerinin dörtte üçüne sahip bölge ülkelerine komşu olan Türkiye, ayrıca, enerji zengini Hazar, Orta Asya, Orta Doğu ülkeleri ile Avrupa'daki tüketici pazarları arasında doğal bir 'enerji koridoru' oluyor.  Yapılan araştırmalar son 10 yılda, dünyada doğalgaz ve elektrik talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı ikinci ülke olduğumuzu gösteriyor. Sahip olduğunuz bu dinamizm çok önemli. İşte bu nedenle TANAP büyük önem taşıyor. Çünkü hub olma noktasında dev bir adım atılıyor. Bu ağın sadece kurulum, bakım, onarımı için milyarlarca dolar harcama öngörülüyor. Bu nedenle 8-9 Kasım’da Ankara Congressium’da gerçekleştireceğimiz sektör buluşmasının önemi bir kat daha arttı. Yaklaşık 6 ay sonraki büyük buluşmada 2 günlük Kongre ve Fuar, ikili VIP görüşmeler, B2B’ler sektörün geleceğine yön verecek, güçlü ortaklıkların temelini atacak.”