TÜRKİYE’YE EN ÇOK GÖZ TEDAVİSİ İÇİN ALMANLAR GELİYOR

TÜRKİYE’YE EN ÇOK GÖZ TEDAVİSİ İÇİN ALMANLAR GELİYOR

Sağlık turizmi konusunda dünyanın ilk 5 ülkesinden biri olan Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden en fazla Almanya, Libya, Rusya ve Irak gibi ülkelerden sağlık turistinin faydalandığı ifade edilirken, uluslararası hastaların en çok göz hastalığı tedavisi için ülkemizi tercih ettiği belirtiliyor.
Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Trabzon Halk Sağlığı Derneği’nin koordinasyonuyla hayata geçirilen “Sağlığınız Dost Ellerde… Türkiye Yanı Başınızda” projesi, düzenlenen tanıtım toplantısıyla Ankara’dan başlatıldı. Proje kapsamında Irak’tan gelen 36 doktor, turizmci ve medya temsilcisi 5 gün boyunca Ankara, Afyon, Denizli ve İstanbul’da sağlık merkezlerinde inceleme gezileri yapacak.
Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Trabzon Halk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, Türkiye’deki sağlık hizmetlerini, dost ülke Irak’la tanıştırmak için bu projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizdi.
Türkiye’nin Ortadoğu, Asya, Avrupa ve hatta dünyanın sağlık alanındaki marka ülkelerinden biri olduğunu belirten Topbaş, “Çağdaş, kaliteli, teknolojik, ekonomik ve etik bir sağlık hizmeti anlayışımız var. Bundan Irak’taki gönüldaşlarımız neden yararlanamasın? Irak’ta çok ciddi sağlık sorunlarının yaşandığını biliyoruz. Bu nedenle dost elimizi uzatmak istedik ve sizleri davet ettik. Ankara’da iki önemli hastaneye yapacağımız ziyaretler sonrası, Afyonkarahisar’a geçerek burada iki termal tesisi yerinde inceleme fırsatı sunacağız. Sonrasında Denizli’de yine bir termal tesisi ve dünyanın önde gelen fizik tedavi merkezlerinden birini ziyaret edeceğiz. Oradan da dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’a geçerek, yine hastane ziyareti yapacağız. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.
-En çok Antalya tercih ediliyor
Türkiye’nin uluslararası tedavi merkezlerinin başında geldiğini anımsatan TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin ise ülkemizde birçok Avrupa ülkesine göre yüzde 60’a varan oranlarda daha uygun fiyatlarda tedavi imkanı sunulduğunu ifade etti.
Kalp-bypass operasyonlarının Avrupa Birliği ülkelerinden İspanya’da 40 bin dolar civarında yapıldığını, Türkiye’de ise 8.500-20.000 dolar arasında değiştiğinin altını çizen Şahin, şunları söyledi:
“Dünya Sağlık Konseyi, Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerini 3’üncü sıra olarak belirliyor. 2023 hedeflerinde ise 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de tedavi etmek var. Türkiye’ye sağlık turizmi için gelenlerin daha çok Temmuz ayını, şehir olarak da en fazla Antalya’yı tercih ettiği belirlendi. Bu da gösteriyor ki sağlık ve turizm aynı oranda ilerlemekte. Genel olarak bakıldığında uluslararası hastaların en çok geldiği ülkelerin Almanya, Libya, Rusya ve Irak olduğu tespit edildi. Bu yüzden ülkemiz daha çok çevre ülkelere tanıtım çalışması yapmalı. Medikal hastaların 7’de 1’i göz hastalıkları için ülkemize; daha çok İstanbul, Antalya ve Ankara’ya geliyor. Onkoloji, kardiyovasküler ve estetik cerrahisinin de önde olduğunu söylemek mümkün.”
-Türkiye sadece deniz turizminden ibaret değil
AYDER Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Selami Haşimoğlu ise Türkiye’nin Irak’la yalnızca komşu değil, aynı zamanda akraba da olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
“’Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ sözünden yola çıkarak, ihtiyaçlarınızı, Türkiye’deki imkanlarla birleştirip sağlık turizmi noktasında buluşturmak en önemli hedefimiz. Türkiye’ye yapacağınız sağlık turizmi taleplerinizde 28 yıllık seyahat acentemizin her zaman yanınızda olduğunu bilmenizi isterim. Türkiye sadece deniz-kum-güneş tatilinden ibaret bir ülke değil. Kültür, inanç, doğa, sağlık gibi çok sayıda alternatif turizmin bir arada olduğu, dört mevsimin bir arada yaşandığı bir ülke. Sizleri de cennet ülkemizde ağırlamaktan gurur duyuyoruz.”